Informácie o pobyte na území SR v súvislosti s vystúpením Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie (Brexit)
- Ak máte ako občan Spojeného kráľovstva a Váš rodinný príslušník ku dňu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie na území Slovenskej republiky pobyt dlhší ako 5 rokov, automaticky získavate dlhodobý pobyt podľa § 52 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. To znamená, že nemusíte žiadať udelenie tohto druhu trvalého pobytu.
- A máte ako občan Spojeného kráľovstva a váš rodinný príslušník ku dňu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie zaregistrovaný pobyt na území Slovenskej republiky pobyt kratší ako 5 rokov, automaticky získavate trvalý pobyt na päť rokov v záujme Slovenskej republiky podľa § 43 ods. 1 písm. e) zákona o pobyte cudzincov. To znamená, že nemusíte žiadať o udelenie tohto druhu trvalého pobytu. Nižšie nájdete ďalšie pokyny týkajúce sa dokladov o pobyte.
- Ak vám bol vydaný Pobytový preukaz občana EÚ do dňa vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie, tento doklad ostáva v platnosti do 31. decembra 2020. To znamená, že ak ste držiteľom pobytového preukazu občana EÚ, jeho platnosť skončí dňom31. decembra 2020. Z tohto dôvodu je potrebné, aby ste najneskôr do uvedeného dátumu požiadali o vydanie nového dokladu o pobyte. Avšak odporúčame nečakať až do skončenia platnosti Pobytového preukazu občana EÚ a požiadať o vydanie nového dokladu o pobyte pokiaľ možno čo najskôr.
V prípade, že má príslušné oddelenie cudzineckej polície PZ k dispozícii vašu adresu pobytu na území Slovenskej republiky, toto oddelenie Vám doručí poštou Dočasný doklad o pobyte a informačný list o tom, ako požiadať o nový doklad o pobyte. Tento Dočasný doklad o pobyte môžete používať, kým nepožiadate a nebude vám vydaný nový doklad o pobyte.
Ak príslušné oddelenie cudzineckej polície PZ nedisponuje vašou adresou pobytu na území Slovenskej republiky, môžete si prevziať svoj Dočasný doklad o pobyte na príslušných oddeleniach cudzineckej polície PZ uvedených nižšie.
Dočasný doklad o pobyte môžete používať na cestovanie do iných členských štátov Európskej únie, kým nepožiadate a nebude vám vydaný nový doklad o pobyte.
V prípade, ak po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie vycestujete z územia Slovenskej republiky a ďalej neplánujete na území Slovenskej republiky zotrvať na pobyte, ste povinní túto skutočnosť písomne alebo osobne oznámiť na príslušné oddelenie cudzineckej polície PZ.
Občania Spojeného kráľovstva a ich rodinní príslušníci, ktorí ku dňu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie nebudú mať zaregistrovaný pobyt na území Slovenskej republiky, môžu vycestovať z územia Slovenskej republiky za rovnakých podmienok ako vstúpili na územie Slovenskej republiky, najneskôr však do 90 dní po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Občania Spojeného kráľovstva, ktorí nemali na území Slovenskej republiky registrovaný pobyt ku dňu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únii, budú po Brexite považovaní za štátnych príslušníkov tretích krajín. Ak sa ako štátni príslušníci tretej krajiny budú chcieť zdržiavať na území Slovenskej republiky, môžu požiadať o niektorý účel prechodného pobytu alebo trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.
Radi vám poskytneme naše služby.