Mnoho ľudí sa pýta, či je Slovensko skutočne multikultúrnou krajinou. Odpoveď závisí aj od toho, ako ďaleko do minulosti nazriete.
Historické kultúrne vplyvy – od Rímskej ríše až po Uhorské kráľovstvo
Na území dnešného Slovenska sa kultúrne vplyvy začali formovať už počas Rímskej ríše od 1. do 4. storočia nášho letopočtu. Rímska kultúra priniesla architektonické skvosty ako kúpele, pevnosti a cesty, ktoré sa stali základom pre rozvoj infraštruktúry. Okrem toho začalo prenikanie kresťanskej viery, ktorá postupne ovplyvnila duchovný život obyvateľstva. Nasledovalo obdobie sťahovania národov v 4. až 6. storočí, na území dnešného Slovenska zanechali stopy germánske kmene, ako Góti a Longobardi.
V 7. storočí došlo ku konsolidácii slovanských kmeňov pod vedením kupca Sama, čo vytvorilo základ pre rozvoj slovanskej kultúry. Toto obdobie vyvrcholilo vo Veľkomoravskej ríši v 9. storočí, kedy cyrilo-metodská misia priniesla prijatie kresťanstva a slovanskú liturgiu. Byzantský kultúrny vplyv bol najviac evidentný zavedením hlaholiky a prekladmi náboženských textov. Od 10. do 16. storočia sa Slovensko stalo súčasťou Uhorského kráľovstva, kde maďarský vplyv zohral dôležitú úlohu v politickej integrácii. Toto obdobie je známe aj rozvojom gotickej a renesančnej architektúry, ktorá sa prejavila vo výstavbe katedrál a hradov.
Nasledovala éra habsburskej nadvlády v 16. a 17. storočí, kedy habsburský vplyv formoval centrálnu európsku politiku a podporoval katolícku reformáciu. V 18. a 19. storočí došlo k osvietenským myšlienkam a národnému obrodeniu, kedy Štúrovci bojovali za jazykovú a kultúrnu emancipáciu Slovákov. Po Rakúsko-Uhorsku, ktoré podporovalo industrializáciu a urbanizáciu, nasledovala éra Československa od roku 1918 do 1992, kedy spoločná štátnosť s Čechmi priniesla rozvoj vzdelávania a socialistický realizmus v umení.
Od roku 1993, po vzniku samostatnej Slovenskej republiky, prebieha demokratizácia a integrácia do Európskej únie a NATO, pričom aktuálne vplýva na domácu kultúru globalizácia, ktorá prináša medzinárodné trendy. História teda ukazuje, že kultúra na Slovensku nebola nikdy čisto slovenská a miešali sa tu najrôznejšie kultúrne vplyvy.
Súčasné kultúrne vplyvy
Dnes je Slovensko domovom pre rôzne národnostné menšiny. Medzi najvýraznejšie menšiny patrí maďarská, rómska a česká, ale aj ukrajinská, rusínska a poľská komunita. Najmä v hlavnom meste je čoraz častejšie počuť aj ukrajinský jazyk, ktorý je druhým najčastejším po slovenčine.
Všetky tieto kultúrne skupiny prinášajú do slovenskej kultúry svoje zvyky, tradície, jazyk a gastronómiu. V Bratislave, ako hlavnom meste, sa kultúrne vplyvy prejavujú najvýraznejšie. Môžeme tu nájsť množstvo etnických reštaurácií, podnikov festivalov i kultúrnych podujatí.
Radi vám poskytneme naše služby.