Len veľmi málo obcí na Slovensku sa môže hrdiť takou rozmanitosťou turistických možností, ako aj folklórnych zvyklostí, ako má obec Ždiar.

Obec Ždiar leží v okrese Poprad v údolí Belianskych Tatier a Spišskej Magury. Okrem toho, že je vstupnou bránou do Belianskych Tatier, v blízkosti nájdete ďalšie možnosti turistiky ešte aj vo vyhľadávaných Vysokých Tatrách či Pieninskom národnom parku. Cez obec prechádza aj Cesta slobody vedúca z Tatranskej Kotliny do Lysej Poľany. Keďže obec Ždiar je od hraničného priechodu do Poľska vzdialená iba 3 km, väčšina obyvateľov obce hovorí aj po goralsky.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1409, kedy sa prvýkrát spomína pod názvom „Stragan“. Miestni obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom a výrobou dreveného uhlia. Koncom 19. storočia sa začali venovať cestovnému ruchu.

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch patrila obec Ždiar k turisticky najvyhľadávanejším tatranským destináciám. Uzavretie turistických chodníkov v Belianskych Tatrách však spôsobilo výrazné zníženie v počte turistov a v súčasnosti sa väčšina turistov viac sústreďuje do Bachledovej doliny, ktorá ponúka letné aj zimné turistické atrakcie vrátane lyžiarskych vlekov.

Obec Ždiar je však stále vyhľadávaným miestom letnej turistiky, najmä náučného jednosmerného chodníka Monkova dolina – Kopské sedlo, ako aj cykloturistiky. V zime využívajú turisti najmä služby lyžiarskeho strediska Ždiar – Strednica, ako aj ostatných lyžiarskych vlekov s priemernou dĺžkou svahov cca 300 m.

Obec Ždiar je známa svojimi folklórnymi tradíciami a originálnymi krojmi zdobenými ornamentmi rastlín a živočíchov z prostredia Belianskych Tatier a okolia obce Ždiar. V obci sa každý rok konajú Goralské folklórne slávnosti, na ktorých sa prezentujú slovenské aj poľské tance, piesne a zvyklosti Goralov. Mnoho obyvateľov si v nedeľu alebo pri iných sviatočných príležitostiach oblieka svoj goralský kroj. Keďže cez obec prechádzala dôležitá obchodná cesta zo Spišskej Belej do Nového Targu, aj ich miestny odev sa vyvíjal rýchlejšie a nadobudol honosný ráz.

Tieto odevy a doplnky možno dodnes vidieť na vystúpeniach folklórnych súborov alebo spolu s inými exponátmi ľudového umenia a remesiel v muzeálnej expozícii Ždiarskej izby. Múzeum Ždiarsky dom umožňuje návštevníkom obliecť sa do miestneho kroja a zúčastniť na obradu typickej goralskej ždiarskej svadby dokonca aj v pozícii mladomanželov.

Pre obec je typická ľudová architektúra v časti obce Antošovský vrch a Blaščatská dolina. Drevené domy v Ždiari boli v minulosti charakteristické najmä svojou unikátnou farebnosťou a trojpriestorovosťou a spolu s hospodárskymi budovami vytvárajú uzavreté átriové domy. Drevenice majú modré škárovanie a ich okenné rámy a drevené klady si zvykli miestni ľudia skrášľovať ornamentmi. Aj zopár nových domov si ponecháva architektonické prvky tradičných ľudových stavieb. Príkladom je napríklad štýlová reštaurácia Ždiarsky dom.

Medzi najvyhľadávanejšie atrakcie v okolí obce Ždiar patrí Chodník v korunách stromov, Strachan Ski Centrum, či rodinný park pre deti Strachankovo.

Ždiar

Radi vám poskytneme naše služby.

Kontaktujte nás

Podobné články:

Show Buttons
Hide Buttons